بسیاری از مشتریان مسافرتی ما نگرانی مشابهی را ابراز می کنند. علیرغم اینکه رتبه آنها تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است:

 • آنها نرخ کلیک ارگانیک به کاهش خود ادامه می دهد.
 • این سایت‌ها بازدیدهای کمتری از جستجوی ارگانیک دریافت می‌کنند.

اما یک نگاه سریع به SERP برای پرس و جوهای رایج مرتبط با سفر دلیل احتمالی را نشان می دهد: به نظر می رسد که گوگل از SERP بصری تر، به ویژه در سفرها طرفداری می کند. به عنوان مثال به این SERP نگاه کنید:

همه این لیست ها بسیار بصری هستند، با تصاویر و سایر ویژگی های مربوط به SERP. بالای آن SERP نیز توسط فهرست هتل های خود گوگل گرفته شده است.

توجه داشته باشید که چگونه به نظر می رسد دو تا از آنها از بقیه متمایز هستند.

 • Kayak.com دارای بخش پرسش و پاسخ است.
 • از سوی دیگر، فهرست ماریوت دارای رتبه‌بندی‌ها و بررسی‌های ستاره‌ای چشم‌گیر است.

فکر می‌کنم در این مورد با من موافق باشید: هر دوی این ویژگی‌ها توجه جستجوگر را به خود جلب می‌کنند (و همچنین ممکن است باعث کلیک‌های بیشتری شوند).

این تنها یکی از مزایای متعدد استقرار Schema در سراسر سایت سفر شما است: این به شما کمک می کند تا یک نتیجه غنی در SERP کسب کنید و CTR ارگانیک را افزایش دهید.

در این راهنما، می‌خواهید درباره انواع طرحواره موجود برای برند مسافرتی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید و مؤثرترین روش‌هایی را که می‌توانید از طریق آن می‌توانید آن را به صفحات خود اضافه کنید، ببینید.

طرحواره سفر چیست؟

طرحواره سفر به شما امکان می دهد:

 • لیست های SERP خود را افزایش دهید و نتایج غنی و سایر عناصر محتوایی را به دست آورید،
 • اطلاعات بیشتر را مستقیماً از SERP به مهمانان بالقوه انتقال دهید و
 • افراد را به فهرست خود جذب کنید.

متداول ترین انواع طرحواره سفر شامل موقعیت مکانی هتل، شماره تلفن، اطلاعات مربوط به امکانات اتاق، رتبه بندی ستاره ها و نظرات، اطلاعات اتاق، قیمت، و پرسش های متداول است. اما، همانطور که به زودی خواهید دید، بسیاری از موارد دیگر برای استفاده شما وجود دارد.

در اینجا مثال دیگری از فهرست SERP مسافرتی است که دارای نشانه‌گذاری طرحواره‌ای است که Google برای نمایش رتبه‌بندی ستاره‌ها، نظرات، اطلاعات قیمت و پرسش‌های متداول مکان استفاده می‌کند.

جالب توجه است، نام تجاری واقعی – IHG – به نظر نمی رسد Schema را در صفحات مکان آن لحاظ کند. این منجر به یک لیست کمتر قابل توجه می شود، حداقل اگر با مثال بالا مقایسه شود.

(اما IHG از برخی نشانه گذاری های طرحواره در لیست های مکان خاص خود استفاده می کند.)

با نگاهی به هر دو لیست، مشخص است که کدام یک توجه کاربر را به خود جلب می کند و به احتمال زیاد، CTR بالاتری ایجاد می کند.

شایان ذکر است که نشانه گذاری Schema برای غنی سازی فهرست SERP و جلب توجه کاربر ضروری است. اما این یک عامل رتبه بندی نیست و گنجاندن Schema در یک صفحه به بهبود رتبه بندی آن کمک نمی کند.

خواندن توصیه می شود: سئوی صنعت سفر: چگونه برندهای مسافرتی می توانند دید جستجو را افزایش دهند

طرحواره چگونه کار می کند

طرحواره یک زبان نشانه گذاری است که از آن برای تعریف عناصر مختلف در یک صفحه استفاده می کنید تا به موتورهای جستجو کمک کند تا درک بهتری از آنها داشته باشند.

من برخی از آن‌ها را قبلاً در این راهنما ذکر کرده‌ام، و به زودی، انواع دیگر طرح‌واره‌ها را برای هتل‌ها و سایت‌های مسافرتی به شما معرفی خواهم کرد.

با این حال، در حال حاضر، اجازه دهید به شما نشان دهم که چگونه از منظر فنی کار می کند.

به طور معمول، نشانه گذاری Schema در عنصر در صفحه قرار دارد، مانند این. (به هر حال، این دقیقاً نشانه‌گذاری Schema است که توسط booking.com برای غنی‌سازی فهرستی که در مثال بالا به شما نشان داده‌ام استفاده می‌کند).

در اینجا دوباره آن مثال است. این بار، من آن عناصر نشانه گذاری طرحواره را در فهرست برجسته کرده ام.

این فهرست دارای سایر عناصر Schema نیز می باشد که در عنصر صفحه نیز تعریف شده اند.

خواندن توصیه می شود: Schema چیست و آیا برای سئو مهم است؟

دعوت به اقدام جدید

رایج ترین انواع طرحواره برای سایت های مسافرتی

Schema یک نشانه گذاری گسترده و قدرتمند است، با انواع بی شماری که برای سایت های مسافرتی کار می کند. با این حال، در این راهنما، من بر رایج ترین مواردی که سایت های مسافرتی باید استفاده کنند تمرکز خواهم کرد.

طرح و نقشه هتل

طرح و نقشه هتل به سایت های هتل کمک می کند تا خودشان را برای گوگل تعریف کنند. با هتل Schema، می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد محل خود به موتور جستجو ارائه دهید:

 • موقعیت مکانی و شماره تلفن هتل،
 • تعداد اتاق های موجود،
 • زمان ورود و خروج،
 • رتبه بندی ستاره ملک هتل شما،
 • برند هتل،
 • امکانات اتاق،
 • نقشه موقعیت مکانی، و خیلی چیزهای دیگر.

طرح اتاق هتل

درست مانند هتل طرحواره بر تعریف ویژگی های کلی کسب و کار، طرح اتاق هتل به شما کمک می کند اطلاعات مربوط به اتاق یک نفره خاص موجود در هتل خود را در اختیار Google قرار دهید.

می‌توانید از این نوع طرح‌واره برای اطلاع بیشتر به موتور جستجو در مورد نوع اتاق‌هایی که ارائه می‌دهید (به عنوان مثال، اتاق خانوادگی یا اقامتگاه لوکس و غیره) استفاده کنید.

همچنین می توانید تعداد کل اتاق ها، امکانات موجود و موارد دیگر را مشخص کنید.

نمونه ای از یک سایت مسافرتی که از طرح اتاق هتل برای غنی سازی فهرست SERP خود استفاده می کند.

طرح و نقشه مقصد گردشگری

مقصد گردشگری یک نشانه‌گذاری طرحواره گسترده‌تر است که بر کمک به شما برای تعریف جنبه‌های مختلف جاذبه‌های گردشگری توصیف‌شده در یک صفحه تمرکز دارد. این طرحواره می‌تواند جاذبه توریستی واقعی را تعریف کند، اما می‌توانید از آن برای افزودن اطلاعات اضافی به هر مکان دیگری (به عنوان مثال، مقصد یا جاذبه‌های نزدیک هتل و غیره) استفاده کنید.

برخی از ویژگی های TouristDestination عبارتند از:

 • جاذبه توریستی
 • TouristType که مشخص می کند جاذبه برای چه کسانی مناسب است (یعنی کودکان و غیره)
 • نشانی،
 • امکانات رفاهی،
 • AudienceType – یک مخاطب هدف خاص برای مقصد (یعنی گردشگری شراب) و موارد دیگر.

طرح رتبه بندی و بررسی

بررسی طرحواره فهرست SERP شما را با نظرات واقعی کاربران، رتبه بندی ستاره ها و موارد دیگر غنی می کند. این نشانه‌گذاری Schema خاص اغلب در نظر گرفته می‌شود که تأثیر بسیار مثبتی بر CTR ارگانیک و همچنین اعتماد کاربران به یک لیست خاص دارد.

طرحواره سوالات متداول

طرحواره سوالات متداول نشانه گذاری است که به شما کمک می کند نه تنها اطلاعات بیشتری در مورد سایت یا مکان سفر خود ارائه دهید، بلکه می تواند به شما در هدف گیری کمک کند جستجوهای بدون کلیک – جستجوهایی که بدون هیچ مشتری به محتوای دیگر پایان می یابند.

با طرحواره پرسش‌های متداول، می‌توانید فهرست خود را با اطلاعاتی غنی کنید که به سؤالات مهمان احتمالی شما پاسخ می‌دهد، مثلاً Tripadvisor در این فهرست انجام می‌دهد:

خواندن توصیه می شود: بهترین روش‌ها برای طرحواره پرسش‌های متداول

طرحواره TouristTrip

اگر سازمان مسافرتی شما سفرهایی را برای بازدیدکنندگان ارائه و سازماندهی می کند، می توانید از این طرح برای ارائه اطلاعات اضافی درباره سفر و برنامه سفر استفاده کنید.

مخاطبی که سفر برای آنها در نظر گرفته شده است.

 • زمان ورود و خروج.
 • برنامه سفر.
 • ارائه می دهد.
 • اطلاعاتی در مورد ارائه دهنده سفر و موارد دیگر.

طرحواره آژانس مسافرتی

آژانس های مسافرتی می توانند از آژانس مسافرتی طرحواره ای برای نشانه گذاری اطلاعات خاص مربوط به کسب و کارشان، از ارزهای پذیرفته شده تا ساعات کاری، رتبه بندی ستاره ها و موارد دیگر.

خواندن توصیه می شود: انواع نشانه گذاری طرحواره در سئو

اضافه کردن طرحواره به وب سایت سفر

Schema قطعه ای از کد است که در عنصر هر صفحه ای که می خواهید آن را به آن اضافه کنید قرار دارد. متأسفانه، این امر استقرار در یک سایت مسافرتی بزرگ را چالش برانگیز می کند و این به چند دلیل است:

 1. به سادگی صفحات زیادی برای شما وجود دارد که بتوانید طرحواره را به صورت دستی اضافه و مدیریت کنید.
 2. خط‌مشی‌های سفر و پیشنهادات سفر خیلی زیاد تغییر می‌کنند تا بتوانید تغییرات محتوا را مدیریت کنید (مخصوصاً مواردی که هنوز درباره آن‌ها نمی‌دانید و حتی نمی‌توانید تصور کنید).
 3. به احتمال زیاد منابع فناوری و توسعه شما در این زمینه نیز محدود است. و، ممکن است برای پروژه‌هایی مانند پیاده‌سازی طرح‌واره، خرید تیم توسعه‌دهنده را نداشته باشید.

خوشبختانه، گزینه‌های اضافی دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا طرحواره را بدون تکیه بر تیم توسعه‌دهی اجرا کنید.

Schema.dev

این افزونه ساده و رایگان کروم به شما امکان می دهد بیش از 40 نوع داده ساختاریافته را برای استقرار در هر صفحه وب ایجاد کنید.

زیرا Schema.dev یک افزونه مرورگر است، مستقیماً در صفحه ای که می خواهید با Schema غنی سازی کنید کار می کند. برای انجام این کار، فقط باید به عنصری که می‌خواهید با Schema علامت‌گذاری کنید، اشاره کنید و روی آن کلیک کنید، و ابزار یک نشانه‌گذاری ساختار یافته JSON-LD را خروجی می‌دهد.

پس کاری که باید انجام دهید این است که آن را کپی و در صفحه خود جایگذاری کنید و کارتان تمام شد.

در حال حاضر، برای یک سایت کوچک، این یک روش عالی است. اما به سختی می توان آن را در یک وب سایت در سطح سازمانی با صدها هزار صفحه که به داده های ساختاریافته نیاز دارند انجام داد.

خوشبختانه، یک راه حل اختصاصی برای آن نیز وجود دارد.

Schema Optimizer

Schema Optimizer، جدیدترین افزونه به ClarityAutomate، پلت فرم اجرای سئوی seoClarity، به سئوکاران اجازه می دهد تا بدون اتکا به تیم توسعه دهنده، نشانه گذاری ساختار یافته را در کل سایت یا بخش های آن مستقر کرده و مدیریت کنند.

استفاده از Schema Optimizer

برای افزودن نشانه‌گذاری طرحواره به صفحه با Schema Optimizer، باید ویژگی‌های مربوطه را مشخص کنید و پلتفرم نشانه‌گذاری صحیح را برای شما پیاده‌سازی می‌کند.

علاوه بر این، به جای استقرار Schema بر اساس صفحه به صفحه، می توانید مشخص کنید که نشانه گذاری باید بر اساس معیارهای مختلف مانند URL های خاص، URL هایی که با معیارهای خاص مطابقت دارند، الگوهای RegEx و موارد دیگر را تعیین کنید.

نتیجه

استفاده از نشانه گذاری طرحواره به وب سایت ها کمک می کند تا لیست های SERP خود را با عناصر اضافی برای جلب توجه کاربران و افزایش CTR ارگانیک غنی کنند. سایت‌های مسافرتی طیف وسیعی از انواع طرح‌واره‌ها را دارند که می‌توانند به نفع خود از آنها استفاده کنند، از افزودن اطلاعات خاص در مورد ملک یا جاذبه‌های توریستی گرفته تا ارائه جزئیات بیشتر در مورد اتاق‌های هتل، امکانات رفاهی، رتبه‌بندی، پیشنهادات و موارد دیگر.

همه این عناصر می توانند به تحریک کنجکاوی کاربر، ایجاد اعتماد در سایت سفر و جذب آنها به سمت برند کمک کنند.

اگر نمی‌دانید چگونه می‌توانید از Schema برای دستیابی به نتایج مشابه استفاده کنید، فناوری مانند Schema Optimizer به شما امکان می‌دهد این کار را حتی در یک سایت بزرگ و در سطح سازمانی با صدها هزار صفحه انجام دهید، و بدون اتکا به کمک تیم توسعه‌دهنده این کار را انجام دهید. .

دعوت به اقدام جدید