برای اکثر سئوکاران، آزمایش دیگر ایده جدیدی نیست. آنها مزایای اجرای تست های سئو را درک می کنند و بسیاری به همان اندازه مشتاق هستند که ارزش کار خود را از این طریق ثابت کنند.

اما جنبه ای از تست سئو نیز وجود دارد که بسیاری از متخصصان آن را چالش برانگیز می دانند و آن هم همین است اولویت بندی اینکه چه چیزی و چه زمانی آزمایش شود.

در این پست، ایده های خود را برای توسعه یک چارچوب تست سئو با شما به اشتراک می گذارم. اما ابتدا بیایید اهمیت تست را مرور کنیم.

چرا تست در سئو بسیار مهم است؟

ایده آزمایش فرضیه‌های جدید تقریباً در هر کانال بازاریابی دیجیتال مدت‌ها جاسازی شده است.

 • متخصصان ایمیل مارکتینگ تست‌های تقسیم‌بندی را انجام می‌دهند تا بررسی کنند که کدام فاکتور کپی ایمیل یا طراحی، مخاطبان آنها را بهتر درگیر می‌کند.
 • افراد UX دائماً سایت و تجربه کاربر را با آزمایش چند متغیره یا تست A/B بهینه می کنند.
 • تقریباً غیرممکن است که تبدیل ها را بدون اجرای حداقل برخی از آزمایش ها افزایش دهید.

سئو تفاوتی ندارد. ما همچنین می‌توانیم ایده‌ها را تأیید کنیم، پروژه‌ها را توجیه کنیم، و حتی با اجرای آزمایش‌های مختلف خرید کنیم.

خواندن توصیه می شود: روش صحیح انجام تست تقسیم سئو

من حتی استدلال می کنم که ما باید این کار را انجام دهیم. پیش‌بینی اینکه چه عناصری به یک صفحه یا کل دسته موضوعی کمک می‌کنند تا در جستجوی ارگانیک رتبه خوبی داشته باشند، بسیار دشوار است.

گاهی اوقات، ما باید به داده های عملکرد نگاه کنیم و در مورد اینکه چه کارهای دیگری می توانیم برای بهبود رتبه بندی صفحه انجام دهیم، فرضیه کنیم:

 • ممکن است چیزی به سادگی بهینه سازی متا تگ ها برای همسویی بهتر آنها با هدف جستجو باشد.
 • ما می‌توانیم سعی کنیم جای کلمه کلیدی را بهبود بخشیم یا محتوای صفحه را گسترش دهیم تا آن را با عبارت جستجوی هدف مرتبط‌تر کنیم.
 • یا، آزمایش‌های ما ممکن است شامل تحقیق در مورد اینکه آیا افزودن Schema باعث افزایش CTR ارگانیک می‌شود و غیره باشد.

نکته کلیدی این است که تقریباً غیرممکن است بدانید که چگونه این عوامل عملکرد سئو را بهبود می بخشد مگر اینکه آزمایش هایی را برای اثبات آنها انجام دهید.

خواندن توصیه می شود: 9 ایده تست سئو برای افزایش KPI

متأسفانه، مانند بسیاری از جنبه های دیگر کار ما، یک مشکل وجود دارد…

شما نمی توانید آزمایشات را به طور تصادفی شروع کنید و انتظار داشته باشید که نتایج حاصل شود. شما نیاز به یک برنامه دارید. در اینجا برخی از ملاحظات وجود دارد که به شما در توسعه آن کمک می کند.

دعوت به اقدام جدید

چالش های تست سئو

وقتی روی سایتی با صدها هزار صفحه کار می کنید، شما نمی توانید فقط آزمون های موقت را انتخاب کنید. در عوض، شما باید رویکرد استراتژیک تری داشته باشید و ابتدا یک چارچوب آزمایشی ایجاد کنید.

من از تجربه می‌دانم که سئوکارها اغلب در تصمیم‌گیری برای آزمایش بعدی با چالش مواجه می‌شوند و این به چند دلیل است:

 • فقدان چشم انداز استراتژیک در مورد آنچه در آینده باید بهبود یابد.
 • هیچ بینشی در مورد اینکه چه چیزی می تواند آزمایش شود یا چه آزمایش هایی بهترین نتایج را ارائه می دهند، وجود ندارد.
 • فقدان داده ها و بینش برای شناسایی مسائلی که می توانند با آزمایش رویکردهای مختلف ریشه کن شوند و غیره.
 • احساس مهار به دلیل نگرانی از اینکه همه ایده های آزمون باید برنده خوب یا احتمالی باشند

به طور خلاصه، اجرای آزمون های بدون برنامه چیزی جز یک تجربه استرس زا نیست. چیزی که آن را ناامیدکننده‌تر می‌کند این است که می‌دانید این آزمایش‌ها باید نتایج را ارائه دهند، اما نمی‌توانید بفهمید که چرا این کار را نمی‌کنند.

ناگفته نماند که باید به مدیر یا مدیران خود توضیح دهید که چرا برنامه آزمایشی شما به نتیجه نمی رسد.

داشتن یک چارچوب تست سئو به این معنی است که می توانید از چنین مشکلاتی جلوگیری کنید و تست هایی را اجرا کنید که تأثیر معناداری بر عملکرد سایت شما دارند.

یک چارچوب تست SEO ایجاد کنید

چارچوب تست مجموعه ای از دستورالعمل ها و قوانینی است که برای تعریف و طراحی موارد تست استفاده می کنید. در بیشتر موقعیت‌ها، چارچوب نحوه برخورد شما با شناسایی صفحات یا مناطقی از سایت که ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشند را مشخص می‌کند و چگونه این آزمایش‌ها را انجام می‌دهید.

به طور کلی، سه عامل وجود دارد که می تواند چارچوب تست شما را مشخص کند.

#1. ترافیک و عملکرد سئو Sweet Spot

اولین عامل همه چیز در مورد ترافیک و تأثیر عملکرد است. توصیه می کنم صفحات را بر اساس این سه معیار ارزیابی کنید:

 • برداشت ها برای اینکه یک آزمایش کار کند، صفحه (یا زیرمجموعه ای از صفحات) باید مرتباً نمایش ها را دریافت کند. در غیر این صورت، آزمایش شما ممکن است نتیجه معنی‌داری نداشته باشد. بنابراین، به دنبال صفحاتی باشید که به اندازه کافی تأثیر قابل توجهی دریافت می کنند تا اطمینان حاصل کنید که هر تغییری که ایجاد می کنید نتایج قابل توجهی را ارائه می دهد.
 • CTR پایین عامل دیگری که باید در نظر گرفت این است که آیا صفحه از نتایج جستجوی ارگانیک کلیک دریافت می کند یا خیر. اگر قبلاً در SERP ها نشان داده می شود و نمایش دریافت می کند اما CTR عالی نیست، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که روی تست ها سرمایه گذاری کنید تا ببینید آیا می توان آن را بهبود بخشید یا خیر.
 • رتبه بندی های فعلی صفحاتی که تقریباً در صفحه یک SERP قرار دارند، کاندیدای تست خوبی هستند. آزمایش‌های شما می‌تواند تعیین کند که آیا می‌توان دید را بهبود بخشید یا خیر. سپس می‌توانید آزمایش‌های اضافی را برای تعیین عواملی که می‌تواند به بهبود موقعیت و CTR آنها کمک کند، اجرا کنید.

به دنبال صفحاتی باشید که هر سه معیار را دارند:

 1. تعداد مناسبی از برداشت ها را دریافت کنید
 2. CTR آنها عالی نیست، و
 3. آنها رتبه نسبتاً نزدیک به صفحه 1 را دارند تا آزمون های شما تفاوت قابل توجهی ایجاد کنند.

مشتریان seoClarity می توانند عملکرد خود را در نقطه مثبت خود بیابند تجزیه و تحلیل جستجو کنید (نشان داده شده در بالا).

#2. نوع صفحه یا دسته

شناسایی صفحات با برداشت خوب اما CTR پایین، به احتمال زیاد همچنان هزاران کاندید بالقوه را برای آزمایش ارائه می دهد. بنابراین، به عنوان مرحله بعدی، گروه بندی آنها را بر اساس صفحه یا نوع محتوا (به عنوان مثال، صفحات دسته یا پست های وبلاگ) در نظر بگیرید.

این تعداد صفحات احتمالی برای آزمایش را کاهش نمی دهد، اما به شما کمک می کند آنها را در دسته بندی ها دسته بندی کنید تا برای تجزیه و تحلیل بیشتر فیلتر کنید.

یک یادداشت سریع: شما نیازی به اجرای آزمایش بر روی تعداد زیادی صفحه ندارید. در واقع توصیه می کنم برعکس عمل کنید.

با گروه کوچکی از صفحات شروع کنید که تقریباً یکسان هستند. شاید آنها از یک قالب صفحه استفاده می کنند یا روی موضوعی مشابه تمرکز می کنند و می توانند با هم آزمایش شوند؟ اگر آنها ترکیبی از الگوها هستند، سپس آنها را بیشتر تقسیم کنید و فقط یک بخش را آزمایش کنید (یا تست های موازی را روی هر بخش اجرا کنید).

به این ترتیب، می‌توانید فرضیه‌های خود را بدون تأثیر بر عملکرد همه آن صفحات آزمایش کنید. و اگر تئوری شما درست باشد، می‌توانید به سرعت آن را در صفحات دیگر گسترش دهید و عملکرد آنها را نیز بهبود ببخشید.

#3. تاثیر کسب و کار

فاکتور نهایی به عملکرد سئو مربوط نمی شود، بلکه به تاثیر بالقوه تست بر کسب و کار مربوط می شود. به عبارت دیگر، ابتدا باید صفحات یا دسته‌هایی را آزمایش کنید که بیشترین بهبود را در عملکرد کسب و کار نوید می‌دهند.

در اینجا دو راه وجود دارد که توصیه می کنم به آن نگاه کنید:

مقیاس تأثیر احتمالی در این رویکرد، شما ارزیابی می‌کنید که چه تعداد URL می‌توانند تحت تأثیر مثبت آزمایش قرار گیرند.

به عنوان مثال، فرض کنید یک بخش را با 50 هزار صفحه شناسایی کرده اید. با این حال، از قبل می دانید که تنها درصد کمی از آن دارایی ها ترافیک و تبدیل ایجاد می کنند. اما به دلیل اندازه بخش، می‌توانید پیش‌بینی کنید که اجرای تغییر پیشنهادی بر هزاران صفحه دیگر تأثیر می‌گذارد و بازگشت سرمایه مثبتی را ارائه می‌کند. بنابراین، مقیاس تأثیر ممکن است آزمایش این بخش را در اولویت قرار دهد.

بهبود صفحات با تاثیر بالا. با این حال، در این مورد، بخش‌ها را بر اساس تأثیر آن‌ها بر نتایج کسب‌وکار اولویت‌بندی می‌کنید.

به عنوان مثال، ممکن است بخشی را شناسایی کرده باشید که شامل صفحات مکان مهم یا صفحات دسته بندی می شود. بنابراین، بهبود عملکرد آنها به وضوح تأثیر مثبت مستقیمی بر درآمد شرکت خواهد داشت. بنابراین، می‌توانید اولویت‌بندی آن صفحات را به بخش‌های دیگر انتخاب کنید.

دعوت به اقدام جدید

چگونه چارچوب تست سئو را مستند کنیم

این چارچوب روش شما برای اولویت بندی تست های سئو است. اما اغلب اوقات، شما همچنین باید برای آن ابتکارات خرید کنید، و این به معنای مستندسازی چارچوب خود و ارائه آن به دیگران است.

من ساختن یک جدول صفحه گسترده ساده با اطلاعات آزمایشی را موثرترین راه برای انجام این کار یافتم.

جدول شما باید شامل اطلاعات زیر باشد:

 • تست هایی که می خواهید اجرا کنید
 • مقیاس بالقوه هر آزمون – در صورت مثبت شدن آزمایش، چند صفحه تحت تأثیر قرار می گیرند،
 • داده ها / معیارهای موجود در آن صفحات برای تخمین تأثیر ترافیک بر نتایج.
 • اطلاعاتی در مورد اینکه کدام آزمایش به طور همزمان اجرا می شود.
 • تخمین زمان – چقدر زمان به این اختصاص داده خواهد شد.

نمونه مستندات آزمون ها

اجرای تست های سئو در مقیاس با seoClarity

تست‌های سئو به شما کمک می‌کنند تا از داده‌ها استفاده کنید تا تأیید کنید که تغییراتی که در سایت یا صفحات جداگانه ایجاد می‌کنید نتایج معنی‌داری دارند. چنین آزمون هایی بینش ارزشمندی را ارائه می دهند که می تواند اقدامات شما را برای ماه ها و سال های آینده هدایت کند.

برای اجرای آن تست ها باید:

 • البته باید بفهمید چه چیزی را تست کنید، و امیدوارم با توصیه هایی که در بالا به اشتراک گذاشتم به شما در حل این مشکل کمک کرده باشم.
 • شما همچنین باید نحوه انجام آن را در مقیاس مشخص کنید. با توجه به اندازه یک وب سایت شرکتی معمولی، شما به راحتی می توانید هزاران داوطلب بالقوه آزمون داشته باشید. اجازه دهید راه هایی را برای غلبه بر این مشکل به شما نشان دهم.

برای تست‌های ساده‌ای که بر بهبود رتبه‌بندی و عملکرد یک صفحه متمرکز است، یک ردیاب رتبه می‌تواند کافی باشد. از این گذشته، آنچه در صفحه تغییر می‌دهید، کمک به ارتقاء آن در رتبه‌بندی است.

seoClarity’s هوش رتبه ای گزینه های فیلترینگ قدرتمندی را ارائه می دهد تا بتوانید به همه داده ها دسترسی داشته باشید تا بررسی کنید که آیا آزمایش مثبت است یا خیر.

همین امر در مورد برنده شدن یک قطعه برجسته برای یک کلمه کلیدی خاص و غیره اتفاق می افتد. یک بار دیگر، می توانید از فیلترها برای نظارت بر تغییرات در قطعه های برجسته خود استفاده کنید و ارزیابی کنید که آیا فرضیه شما درست بوده است یا خیر.

اما در کار ما چنین تست های فردی نادر است، اینطور نیست؟

بیشتر اوقات، شما باید حداقل گروه کوچکی از صفحات را آزمایش کنید تا راه هایی برای بهبود عملکرد کل خوشه بیابید.

و برای انجام این کار، شما نیاز به ردیابی داده های بیشتری از رتبه بندی دارید.

خوشبختانه، این همه خبر بد نیست – شما می توانید با seoClarity به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید تستر تقسیم سئو.

SEO Split Tester به شما امکان می دهد آزمایش هایی را روی گروه های کنترل و آزمایش صفحات انجام دهید و نتایج را تجزیه و تحلیل کنید. علاوه بر این، لازم نیست زمان زیادی را برای تأیید همبستگی ها صرف کنید و تمام محاسبات مربوط به آن را انجام دهید تا بفهمید آیا آزمون موفق بوده است یا خیر.

seoClarity SEO Split Tester تجزیه و تحلیل سئو را ساده و سریع می کند. فقط صفحات تست و کنترل خود، معیارهایی را که می خواهید آزمایش را بر اساس آنها انجام دهید و تاریخ های آزمایش را انتخاب کنید.

تست تقسیم سئو:

 • قدرت همبستگی آزمون پیشنهادی شما را ارزیابی می کند،
 • متریک انتخاب شده را رصد می کند و
 • تجزیه و تحلیل هر تغییری را در اختیار شما قرار می دهد.

علاوه بر آن، شفافیت خودکار به شما این امکان را می‌دهد که این تست‌ها را در چند دقیقه اجرا کنید، بنابراین برنامه آزمایشی خود را در تعداد صفحاتی که نیاز دارید مقیاس‌بندی کنید.

علاقه دارید بیشتر بدانید؟ بررسی کنید که چگونه SEO Split Tester به شما امکان می دهد تست های سئوی خود را بدون نیاز به کار توسعه دهنده انجام دهید.

دعوت به اقدام جدید