AI Transformation یا تحول هوش مصنوعی در حوزه علوم رایانش

TSMC تولید حجمی پیشرفته ترین تراشه ها را در تایوان آغاز می کند

لوگوی شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) در دفتر مرکزی آن در Hsinchu، تایوان در 31 اوت 2018 مشاهده می شود. تصویر گرفته شده در 31 اوت 2018. رویترز/تایرون سیو

تاینان، تایوان، 29 دسامبر (رویترز) – تراشه ساز تایوان نیمه هادی شرکت با مسئولیت محدود (TSMC) (2330.TW)، تولید انبوه پیشرفته ترین تراشه های خود را در جنوب تایوان از روز پنجشنبه آغاز کرد و رئیس این شرکت گفت که به توسعه ظرفیت خود ادامه خواهد داد. جزیره.

تولید انبوه تراشه‌ها با فناوری 3 نانومتری که مدت‌ها انتظارش را می‌کشید، در حالی صورت می‌گیرد که توجه به برنامه‌های سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین تراشه‌ساز قراردادی جهان در داخل و خارج از کشور متمرکز شده است. TSMC به عنوان سازنده تراشه های پیشرفته مورد استفاده در فناوری از تلفن های همراه گرفته تا جت های جنگنده، جایگاه غالبی دارد.

مارک لیو، رئیس TSMC در مراسمی به مناسبت افزایش تولید و ظرفیت در شهر جنوبی تاینان، گفت: “TSMC در حال حفظ رهبری فناوری خود در حالی که سرمایه گذاری قابل توجهی در تایوان می کند، به سرمایه گذاری و پیشرفت در محیط زیست ادامه می دهد.”

لیو گفت که تقاضا برای تراشه 3 نانومتری این شرکت “بسیار قوی” است که ناشی از فناوری‌های جدید از جمله 5G و محصولات محاسباتی با عملکرد بالا است. او توضیح بیشتری نداد.

در اوایل این ماه، TSMC اعلام کرد که سرمایه گذاری برنامه ریزی شده خود در کارخانه جدید آریزونا را بیش از سه برابر خواهد کرد و به 40 میلیارد دلار می رساند که یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های خارجی در تاریخ ایالات متحده است.

این شرکت تایوانی که Apple Inc (AAPL.O) و Nvidia Corp (NVDA.O) را در میان مشتریان اصلی خود به حساب می‌آورد، همچنین در حال ساخت یک کارخانه تراشه در ژاپن است و گفته است که در مراحل اولیه بررسی توسعه احتمالی آن در آلمان است. .

لیو در پاسخی آشکار به نگرانی‌ها مبنی بر اینکه سرمایه‌گذاری خارجی TSMC موقعیت کلیدی تایوان را در بخش نیمه‌هادی‌ها تضعیف می‌کند، گفت که این تولید نشان‌دهنده این است که TSMC «اقدامی ملموس برای توسعه فناوری پیشرفته و گسترش ظرفیت در تایوان انجام می‌دهد».

دولت تایوان نگرانی‌ها در مورد روند «خداحافظ تایوان» در صنعت تراشه را رد کرده است و می‌گوید موقعیت این جزیره به‌عنوان تولیدکننده عمده نیمه‌رساناها و سازنده پیشرفته‌ترین تراشه‌ها امن است.

لیو گفت که تولید انبوه موفقیت آمیز و با بازدهی خوب بوده است و افزود که فناوری جدید 3 نانومتری محصولات نهایی را با ارزش بازار 1.5 تریلیون دلار در مدت پنج سال ایجاد می کند.

TSMC گفت که در حال کار برای ساخت کارخانه‌هایی برای نسل بعدی تراشه‌های 2 نانومتری است که قرار بود در شمال و مرکز تایوان تولید شوند.

TSMC بارها گفته است که بخش عمده تولید آن در تایوان باقی خواهد ماند.

گزارش توسط Yimou Lee و Ann Wang. ویرایش توسط استیون کوتس

استانداردهای ما: اصول اعتماد تامسون رویترز.

—————

منبع خبر:

https://www.reuters.com/technology/tsmc-starts-volume-production-most-advanced-chips-taiwan-2022-12-29/